Blog

DĚTSKÉ POKOJE

Koberec vs. ostatní podlahové krytiny: Které řešení přinese do domácnosti více tepla?

Podlahy často vybíráme především podle toho, jak vypadají a jak se udržují. Existuje však ještě jeden velmi důležitý faktor, který by měl výběr ovlivnit a tím je celkové zateplení domácnosti. Pokud se snažíme snížit náklady na bydlení, volba správné krytiny může ušetřit peníze za vytápění.

Dřevo je z principu měkké. Pokud ho použijete v namáhaných místnostech (kuchyně, dětský pokoj apod.) zvolte dostatečnou povrchovou úpravu. Zdroj KPP

POROVNÁNÍ PODLAH: KTERÁ CHLADÍ, A KTERÁ NAOPAK ZAHŘEJE?

Ušetřit na topení neznamená mrznout. Proto je třeba k úsporám přistoupit rozumně. Na začátku je třeba říct, že zima přichází od země. Čím zodpovědněji tedy budete vybírat podlahovou krytinu, tím větší teplo si v domácnosti zajistíte. Pokud hledáte materiál, který se řadí mezi ty teplejší varianty, rozhodně sem můžete zařadit lino, dřevo, vinyl nebo korek. Nejteplejší variantou je však vždy koberec. Mezi podlahové krytiny, které naopak působí na dotek velmi chladně, řadíme plovoucí (laminátové) podlahy, dlažbu či lité materiály.

VÝHODY A NEVÝHODY KOBERCŮ

Koberec rozhodně patří mezi nejsnadnější způsob, jak místnost zateplit a redukovat množství chladu přicházejícího od země. Vybírat můžete z velkých koberců, které zakryjí celou místnost nebo kusových koberců, které zateplí tu část místnosti, kde se pohybujete nejvíce. Zatímco nějakou dobu se koberce v interiérech skoro neobjevovaly, dnes jsou opět v kurzu. Pojďme si tedy ukázat jejich největší klady a zápory.

+ ZAHŘEJÍ MÍSTNOST O ČTVRTINU VÍCE NEŽ JAKÁKOLIV JINÁ PODLAHOVÁ KRYTINA

+ PŘICHÁZÍ V MNOHA TVARECH, VZORECH I BARVÁCH A DOKÁŽÍ BÝT VELMI DESIGNOVÝM DOPLŇKEM

+ IZOLUJÍ HLUK

+ JSOU PROTISKLUZOVÉ, TUDÍŽ CHRÁNÍ DĚTI I DOMÁCÍ MAZLÍČKY PŘED ÚRAZEM

– DRŽÍ SE V NICH NEČISTOTY

– UDRŽUJÍ SE HŮŘE NEŽ KLASICKÉ PODLAHY

– MAJÍ OMEZENOU ŽIVOTNOST

Největší úskalí koberců skutečně spočívá především v jejich náročnější údržbě. Na trhu ale najdete také koberce s krátkým vlasem, které se udržují lépe. A ačkoliv vás to možná překvapí, místnosti s koberci nepatří mezi ty nejprašnější! Drobné prachové částice se šíří více v místnostech, kde je pevná podlaha bez textilie.

VÝHODY A NEVÝHODY PODLAH

Jen těžko se dá o ostatních podlahových krytinách hovořit obecně. Dnešní trh nabízí několik variant a každá z nich je specifická vzhledem, materiálem i stylem pokládky. Pokud je však srovnáme s kobercem, žádná z podlah nedosáhne takového zateplení místnosti. Mezi nejteplejší typy podlah pak patří vinyl, dřevo nebo korek. Stejně jako koberce i tyto materiály s sebou do interiéru přináší klady a zápory, na které je třeba myslet.

+ SNADNO SE UDRŽUJÍ

+ MAJÍ DESIGNOVÝ VZHLED A DOKÁŽÍ SKVĚLE PROPOJIT A SJEDNOTIT PROSTOR

+ MAJÍ DLOUHOU ŽIVOTNOST

– MAJÍ ŠPATNÉ TERMOIZOLAČNÍ VLASTNOSTI

– JSOU TVRDÉ A PŘEDSTAVUJÍ VĚTŠÍ RIZIKO ÚRAZU PRO DĚTI

Vlastnosti podlahových krytin do velké míry ovlivňuje také jejich zateplení. Lepších termoizolačních vlastností můžeme docílit pomocí zateplení z podlahového polystyrenu. Ještě větší komfort pak představuje podlahové topení, které dokáže podlahu optimálně prohřát. To však není ideální variantou, pokud chcete náklady za teplo snížit.

KAŽDÁ MÍSTNOST MÁ SPECIFICKÉ POTŘEBY

Při výběru podlahy se nikdy nerozhodujte pouze podle jejich termoizolačních vlastností. Důležitým faktorem je také její vzhled a údržba. Nelze říct, že nějaký typ podlahy je ten jediný nejlepší. Existují však určitá doporučení pro jednotlivé místnosti:

  • Obývací pokoj – vinyl, dřevo, koberec, linoleum, korek, laminát
  • Kuchyň – dlažba, vinyl, linoleum, laminát
  • Ložnice – linoleum, dřevo, koberec, laminát
  • Předsíň – dlažba, laminát, vinyl
  • Dětský pokoj – koberec, korek, vhodně povrchově ošetřené dřevo

JAK SI ZAJISTIT TEPLEJŠÍ PODLAHU

Pokud plánujete pokládat podlahu novou, větší teplo zajistí polystyrénová izolace. V opačném případě se nebojte sáhnout po kobercích a změnit tak celkový vzhled interiéru. Pamatujte, že koberce navíc nemusí zakrývat celou místnost, ale mohou se nacházet pouze v zónách, které užíváte nejčastěji (okolí postele, sedací soupravy, běhoun v chodbě).

To, zda je nám zima nebo teplo, ovlivňuje i naše celkové vnímání okolí. Pokud místnost působí teple, cítíme se v ním komfortněji než v místnosti laděné do studených barev. Podlaha je proto velmi důležitým faktorem, celkový pocit však ovlivní i barvy místnosti. Zvolíte-li koberec v teplých barvách, uvidíte, že místnost bude daleko teplejší i příjemnější.

https://ehub.cz/system/scripts/click.php?a_aid=a10e041f&a_bid=9d0c68e6

Přehledně: Vyvarujte se chyb při pojištění svého bytu či domu

Ceny nemovitostí vytrvale rostou. Hodnota domů a bytů dosahuje i mnohamilionových částek, čehož si jsou jejich majitelé vědomi. O svůj majetek se starají a pro případ nečekaných událostí ho mají i pojištěný. I tak se ale mnozí dopouštějí chyb, které se projeví právě ve chvíli, kdy jejich nemovitost postihne nečekaná nepříznivá událost.

Ilustrační snímek

Mnohé průzkumy již několikrát naznačily, že Češi si svůj majetek chrání pojištěním častěji než vlastní život a zdraví. Svůj byt či dům má pojištěný nadpoloviční většina lidí.

Aby ale vaše pojištění dobře fungovalo a v případě nečekané události jste netratili, je třeba mít i správně nastavené pojistky.

Při pojištění nemovitosti pojistěte i domácnost

Jednou z chyb, kterých se někteří majitelé bytu či domu dopouštějí, je to, že si sice sjednají pojištění nemovitosti, ale pojištění domácnosti nechají stranou. Někteří se totiž domnívají, že s pojištěním nemovitosti mají pojištěnou i domácnost. To je ovšem zásadní omyl.

Dalším omylem je také domněnka, že pojištění nemovitosti je třeba uzavřít pro dům a pojištění domácnosti pak jen v případě bytu. Obě pojištění je ale vhodné sjednat pro oba typy nemovitostí.

Pojištění nemovitosti Ochrání byt, dům, chatu, ale také garáž nebo sklep a kůlnu. Pojištění se vztahuje na stavební součásti budovy – okapy, oplocení, dveře, okna nebo chodníky. Samotný pozemek není součástí pojištění.
Pojištění domácnosti Vztahuje se na domácí zařízení, jako je elektronika či nábytek. Dále na vnitřní stavební součásti jako např. plovoucí podlaha, kuchyňská linka nebo vestavěné skříně. Ochrana se vztahuje i na osobní věci členů domácnosti – oblečení, obuv, sportovní potřeby, hračky, šperky, obrazy atd.

Odborníci pro vysvětlení, jak tyto typy pojistek rozlišit, používají jednoduchou pomůcku. Pokud pomyslně obrátíte byt vzhůru nohama, tak vše, co z něj vypadne, spadá pod pojištění domácnosti. Jedná se tedy především o vnitřní vybavení bytu (nábytek, svítidla, koberce, elektronika apod.) A na to, co je již pevně spojeno s nemovitostí (bytem i domem), se již vztahuje pojištění nemovitosti (například radiátory, obklady, dveřní zárubně, podlahové krytiny, zateplovací materiály apod.).

Uvědomit byste si měli i to, že vnitřní vybavení bytu či domu je při různých havarijních situacích ohroženo zpravidla nejvíce.

Podpojištěná, ale i přepojištěná nemovitost

S tím jak výrazně rostou ceny nemovitostí, hrozí jejich majitelům, že v případě havárie či nějaké katastrofy jejich pojistka nepokryje veškerý rozsah škod. Nejsou totiž žádnou výjimkou případy, kdy lidé uzavřou pojištění pro svůj dům či byt a tím je pro ně tzv. hotovo. Domnívají se, že v případě nečekané nepříznivé události se o ně pojišťovna postará.

Bohužel situace, kdy na vyplaceném pojistném plnění dostanou jen zlomek toho, kolik si představovali a s čím počítali, se dějí celkem často. Na vině je tzv. podpojištění, což je stav, kdy je nemovitost pojištěna na nižší částku, než je její skutečná hodnota.

Druhou stranou mince je ale i tzv. přepojištěná nemovitost či domácnost. Je zbytečné, abyste si nastavili pojištění na mnohem vyšší částku, než je skutečná hodnota vašeho majetku. Nejen, že budete platit mnohem více na pojistném, zároveň vám pojišťovna v případě úplného zničení domu vyplatí pouze odhadní cenu. Pokud ta činí například čtyři miliony korun, není nutné sjednávat pojištění na šest milionů.

Na jakou částku sjednat pojištění

S podpojištěním, ale i přepojištěním nemovitosti či domácnosti souvisí i správné nastavení pojistné částky.

Odborníci radí nastavit si ji tak, aby vám v případě nějaké škody na dané nemovitosti pojišťovna vyplatila takový objem peněz, abyste si ji mohli opravit do původního stavu, případně si ji znovu pořídit.

Rozhodně se nevyplatí na pojištění nemovitosti a domácnosti příliš šetřit. Hodnotu majetku si pečlivě spočítejte a pojistěte jej v plné výši.

Pojišťovny ale v některých případech samy umožňují na pojistném ušetřit, například tehdy, sjednáte-li si spoluúčast, nebo máte u dané pojišťovny uzavřené i další pojistky. Cenu pojištění některé sníží i v případě bezeškodního průběhu, roční platbě pojistného nebo sjednání online.

Pojistěte si jen rizika, která vás ohrožují

Běžná pojištění domácnosti i nemovitosti kryjí standardní rizika, se kterými se můžete setkat a která vás mohou ohrozit, například živelní pohromy, vloupání, vodovodní škody, přepětí, krádež či vandalismus apod. Další méně častá rizika je možné si připojistit.

Při uzavírání pojistné smlouvy je pochopitelně vhodné zvážit, která rizika do smlouvy zahrnout. Nemá například smysl sjednávat pojištění proti povodni, když kolem vás není nikde žádný potok či řeka nebo bydlíte na kopci.

Aktualizace smluv je základ

S podpojištěním souvisí i jedna zásadní chyba, které se někteří majitelé dopouštějí – své pojistky totiž pravidelně neaktualizují. Odborníci z pojišťoven doporučují zkontrolovat a aktualizovat pojistné smlouvy zhruba po dvou až třech letech, maximálně však po pěti.

Samozřejmostí by pochopitelně měla být úprava pojistky po rekonstrukci, modernizaci či třeba přístavbě, tedy v situacích, kdy svůj majetek zhodnotíte.

Pojišťovny klientům také nabízejí možnost tzv. indexace, tedy automatickou aktualizaci pojistných částek, limitů plnění a pojistného v závislosti na odpovídajícím inflačním vývoji.

https://ehub.cz/system/scripts/click.php?a_aid=a10e041f&a_bid=3ed62452

Translate »